Typy pamięci Flash w dyskach SSD?>

Chodź dyski SSD są sporym krokiem technologicznym w stosunku do dysków magnetycznych, sprawdź sam na https://sferis.pl/dyski-ssd-2063, to ograniczona długość cyklu życia dysków SSD pozostaje ich małym minusem. Pamięci flash używane w dyskach SSD to pamięci NAND.  Te same pamięci, które znaleźć można w kartach pamięci oraz w pendrivach. W zależności od rodzaju pamięci różnią się one żywotnością komórek pamięci.


Rodzaje pamięci NAND


SLC (Single Level Cell) – jeden bit danych w każdej komórce,

MLC (Multi Level Cell) – dwa bity danych na komórkę,

TLC (Triple Level Cell) albo 3-bitowy MLC – trzy bity danych.

Oznacza to że im więcej poziomów posiada komórka tym więcej bitów może przechować, a tym samym może mieć większą pojemność. Dzięki technologii TLC producenci oferują większe pojemności dysków SSD w przyzwoitych cenach. Minusem tego rozwiązania jest narzucanie większej liczby bitów na komórkę, obniża to bezawaryjność i trwałość nośnika. Dosyć trudno jest odczytać dane z komórki, która może przybrać aż 8 różnych stanów logicznych. Choć jest to najbardziej pojemna komórka TLC, to potrzebuje aż 4 razy więcej czasu na zapisanie i ponad 2 razy więcej na odczytanie danych w stosunku do technologii SLC i MLC. Dlatego proces TLC przyspiesza zużywanie się komórki.

Żywotność dysków SSD.

Wielokrotnie przeprowadzane testy zapisów na dyski SSD, które zakładały przesyłanie dużej ilości gigabajtów, jednoznacznie wskazują że nawet przeciętnie dobry dysk SSD aktualnie dostępny do kupienia powinien posłużyć co najmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Pamięć flash posiada po prostu technologiczne ograniczenia, umożliwiające ilość zapisu danych w komórkach. Ograniczenie to jednak nie powinno mieć dużego wpływu dla większości użytkowników. Należy pamiętać iż żywotność dysków SSD uzależniona będzie od wielu czynników. Rodzaj materiału z jakiego został wykonany dysk SSD, sposób użytkowania oraz warunki pracy. Producenci dysków SSD wprowadzili rozwiązanie oceniające stan dysku tak zwane S.M.A.R.T, włączenie tej funkcji może być pomocne do informowania o parametrach użytkowania oraz czy zostały przekroczone granice zapisu.

Tags: