Mikrofon komputerowy - na jakie parametry zwracać uwagę??>

Wybierając odpowiedni mikrofon komputerowy, trzeba przede wszystkim zadecydować, do czego będzie nam służył. Następnie wybrać model zgodny z naszymi preferencjami, mając na uwadze jego podstawowe parametry.

Mikrofony komputerowe - rodzaje


Dostępne na rynku mikrofony do komputera mają swoje wady i zalety, Mamy dwa rodzaje mikrofonów:
  • dynamiczne - nie wymagające zasilania elektrycznego, zwykle są bezprzewodowe; lepiej znoszą głośne dźwięki i są bardziej odporne na sprzężenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne;
  •  pojemnościowe - wymagają zasilania, ale zapewniają lepszą jakość rejestrowanych dźwięków, są bardo czułe i mniej odporne na sprzężenia.

Kierunkowość mikrofonów


Kolejnym istotnym parametrem jest kierunkowość, czyli to w jaki sposób dźwięk jest zbierany. Mikrofony do komputera  takie jak te https://www.sferis.pl/mikrofony-do-komputera-2216 dzielimy następująco ze względu na ich kierunkowość:

  • jednokierunkowe - dźwięk zbierany z jednego kierunku;
  • dwukierunkowe - dźwięki odbierane z kierunków przód- tył;
  • wielokierunkowe - rejestrowane są dźwięki z całego otoczenia.

Czułość oraz szum własny mikrofonów


Parametr ten wyrażany jest w miniwoltach na paskal (mV/Pa lub dBV).  Większa czułość mikrofonu sprawdzi się w studiu nagrań, ale nie w terenie. Warto wiedzieć, że mikrofony dynamiczne mają niższą czułość  (1-3 mV/Pa) niż pojemnościowe (5-50 mV/Pa).
Jeśli chodzi o szum własny mikrofonów to można przyjąć, że im jest niższy, tym więcej cichych dźwięków mikrofon wychwyci.

Wielkość membrany w mikrofonach


Z uwagi na wielkość membrany wyróżnia się trzy rodzaje mikrofonów do komputera:

  • małomembranowe - średnica membrany nie większa niż 15,9 mm (8/8 cala); nieźle radzą sobie ze zbieraniem wysokich tonów, a dźwięk jest bliski rzeczywistemu, ale mają dość wysoki poziom szumów własnych;
  • wielkomembranowe - średnica membrany większa niż 19 mm (3/4 cala); cechuje ich wysoka czułość i niski poziom szumów własnych, ale większe zniekształcenie dźwięków;
  • średniomembranowe - łączące cechy dwóch powyższych, może więc stanowić niejako zloty środek.
Tags: