Głośniki komputerowe z procesorem?>

Producenci głośników komputerowych idą z duchem czasu i coraz częściej wyposażają je w dodatkowe funkcje, które dotąd były zarezerwowane dla zewnętrznych procesorów dźwięku, kart dźwiękowych lub amplitunerów. Są to między innymi możliwości odtwarzania z różnych źródeł, korektor dźwięku, wirtualizacja, kalibracja, a nawet odtwarzanie dźwięku bezprzewodowego za pomocą wbudowanego odbiornika.

Zalety tego rozwiązania

Najlepsze głośniki komputerowe z procesorem posiadają szereg wejść analogowych cyfrowych, czyli klasyczne RCA, cyfrowe optyczne i koaksjalne, a nawet HDMI do obsługi dźwięku obiektowego. Za pomocą odpowiedniego przełącznika lub pilota dołączonego do zestawu można zmienić źródło z komputera na laptopa, komputer stacjonarny lub smartfona podłączonego za pomocą złącza minijack. Korektor barwy dźwięku można obsłużyć za pomocą pokręteł znajdujących się na obudowie lub pilocie, przy czym zwykle ograniczają się one do korekcji niskich i wysokich tonów. Najnowsze modele posiadają złącze USB, dzięki któremu dedykowana aplikacja może wpłynąć na dowolne pasmo przenoszenia i korekcję każdej częstotliwości wydobywającej się z głośnika. W przypadku systemów kalibracji dźwięku głośniki komputerowe z procesorem można skorygować za pomocą dołączonego do zestawu mikrofonu, który przy pomocy odpowiedniego programu wyreguluje poziom głośności, natężenie dźwięku i skoryguje częstotliwości w miejscu odsłuchu.

W przypadku wirtualizacji możliwe jest przekształcenie klasycznych dwukanałowych ścieżek do dźwięku przestrzennego. Oznacza to, że w głośnikach umieszczonych po bokach oraz z tyłu siedziska usłyszymy dźwięki, które nie zostały zapisane oryginalnie na nośniku, ale dzięki zaawansowanym algorytmom zostaną umiejscowione w przestrzeni i znacząco zwiększą przyjemność z odsłuchu muzyki, filmów lub gier.

Dźwięk bezprzewodowy najczęściej można przesłać poprzez Bluetooth z komputera, smartfonu lub tabletu. Niemal wszystkie nowoczesne urządzenia mobilne posiadają zaawansowane kodeki dźwięku bezstratnego, takie jak apt-X i LDAC, dlatego warto upewnić się, że głośniki komputerowe z procesorem również obsłużą te standardy, dzięki czemu klarowność i przekaz dźwięku zyskają w bardzo dużym stopniu.

Tags: